10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vyčistit zahradní nábytek? S našimi tipy to zvládnete hravě – a bude zase jako nový

Pohodlnému posezení na čerstvém vzduchu na vlastní zahradě, terase či balkonu jen tak někdo neodolá. Můžete k němu zvolit plastový, dřevěný, kovový či ratanový nábytek dle vašich priorit. Aby však zahradní nábytek nepůsobil po několika týdnech či měsících venku spíše odpuzujícím než zútulňujícím dojmem, je třeba se o něj čas od času postarat.

Ať už máte zahradní nábytek na volném prostranství nebo chráněný pod střechou, či jej na zimu uklízíte domů, do zahradního domku nebo necháváte venku pod plachtou, jedno má společné – vyžaduje pravidelné čištění, aby si zachoval svůj působivý vzhled. Různé typy materiálů ale vyžadují různé postupy čištění. Pojďme se proto podívat, jak vyčistit zahradní nábytek v souladu s jeho potřebami.

Jak vyčistit zahradní nábytek? S našimi tipy to zvládnete hravě – a bude zase jako nový

Plastový nábytek nesnese houbičky či drátěnky

Velmi oblíbený je plastový zahradní nábytek, a to zejména pro svou dlouhou životnost a nízkou cenu. Zvolit si jej můžete v bílém nebo barevném provedení, a byť není jeho čištění nijak složité, je třeba dodržovat určité zásady:

  • Na plastový nábytek nikdy nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky (včetně tekutého písku!), houbičky, kartáčky či drátěnky – plast je materiál, který je náchylný k poškrábání. Pokud narušíte jeho strukturu, budou se v ní ještě více usazovat nečistoty a čištění zahradního nábytku se pro vás tak stane nikdy nekončícím bojem.
  • Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky či prostředky obsahující chlor. I když by se mohlo zdát, že bílému plastovému nábytku neuškodíte důkladnou očistou Savem, opak je pravdou.

Jak postupovat při čištění plastového nábytku?

Ať už chcete čistit pouze plastová křesla, židle či stoly, nebo i lehátka či lavice, postup je naprosto stejný:

  • V případě silného znečištění nábytek nejprve opláchněte větším množstvím vody, pokud máte tu možnost. Ideální je v takovém případě je třeba nábytek zatěžkat či zapřít, abyste ho tlakem vody neshodili a nedošlo k jeho poškození.

Domácí prostředek na odstranění silného znečištění:

Pokud se špína do vašeho zahradního nábytku zažrala opravdu do hloubky, vyzkoušejte osvědčený tip, pomocí kterého ji snadno odstraníte a zároveň nepoškodíte plastový povrch.

Stačí smíchat: vymačkanou šťávu z jednoho citronu + 3 polévkové lžíce jedlé sody + 2 lžičky saponátu.

Tuto směs nalijte do rozprašovače, doplňte vodou, promíchejte a nastříkejte na nábytek.

Po 10 minutách působení můžete setřít.

  • Drobnější nečistoty vyčistíte pomocí vody se saponátem a hadříku. Ideální je použít měkký hadřík nebo utěrku z mikrovlákna. Velmi účinným pomocníkem je nano houbička, která odstraňuje nečistoty velmi efektivně. Místo saponátu můžete použít také speciální čističe určené na čištění plastů, které se nastříkají na povrch, nechají chvíli působit, a poté setřou.
  • Chcete-li, aby si plastový nábytek zachoval svůj krásný vzhled co nejdéle, můžete jej po očištění a důkladném vyschnutí ošetřit impregnací na plasty. Ta nejen vyživuje materiál, ale zároveň vytváří ochranu před usazováním nečistot.
TIP! Aby váš plastový nábytek zářil na dálku, můžete mu dodat dokonalý lesk leštěnkou na karoserie aut.

Dřevu dodají nový šmrnc oleje či vosky

Dřevěný zahradní nábytek vyniká svou odolností, stabilitou, přírodním vzhledem. Jeho pořízení je ale poměrně finančně náročné, proto každého zamrzí, pokud zešedne nebo ztmavne, či začne obrůstat mechem. Nemusíte ale zoufat – i v takových chvílích mu lze navrátit svěží vzhled. A budete-li o něj pečovat pravidelně, máte jistotu, že vám bude sloužit spoustu let.

Jak správně čistit dřevěný nábytek?

U péče o dřevěné sety nábytku je třeba rozlišovat, zda se jedná o pravidelnou údržbu, nebo o navrácení pěkného, nového vzhledu.

  • Při pravidelné údržbě stačí z dřevěného nábytku očistit prach a pavučiny a otřít jej hadříkem namočeným ve vlažné vodě. Následně použijte speciální čistič na dřevo, který vyčistí nečistoty do hloubky. V žádném případě nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, kartáče či drátěnky! Po vyschnutí nábytku jej můžete ještě ošetřit ochranným bezbarvým olejem, který dřevo vyživí a zvýrazní jeho texturu.
TIP! Je-li dřevěný nábytek hodně znečištěn, můžete jej nejprve omýt proudem vody za použití vysokotlakého čističe.
  • Působí-li dřevo starým, zašlým vzhledem či je porostlé mechem, můžete jej obrousit ručně pomocí brusného papíru nebo pomocí elektrické brusky a následně nově přetřít lakem, namořit či navoskovat.
CHYTRÁ RADA

Nejste-li si jisti, zda broušení zvládnete sami, obraťte se raději na odborníka. Stejně tak i výběr vhodného laku, mořidla, barvy či vosku raději konzultujte s prodejním specialistou.

Nábytek z ratanu potřebuje speciální péči

Dalším velmi oblíbeným typem je ratanový nábytek. Ten sice není náročný na čištění samotné – postačí vám k němu hadřík namočený ve vodě se saponátem či mýdlem, ale je velmi náchylný na teplotu prostředí. V létě nesmí být vystaven teplotám nad 40 °C a v zimě zase nesmí okolní teplota klesnou pod nulu. Vystavíte-li jej nad/pod tyto teploty, dojde nejen ke zkřehnutí materiálu, ale také k jeho popraskání, které už žádným čištěním ani speciálním přípravkem nenapravíte.

U kovového nábytku pozor na pády

Kovový nábytek je z hlediska údržby nejjednodušší. Stačí ho sem tam otřít lehce navlhčeným hadříkem, a tím veškerá péče končí. Již z výroby je totiž ošetřen povrchovou vrstvou proti korozi a práškovou barvou s UV filtrem, takže je chráněn nejen proti zrezivění, ale i slunečním paprskům.

Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy dojde k odloupnutí barvy, například v důsledku pádu – pak se v postiženém místě začíná vlivem vlhkosti vytvářet rez. Dané místo je proto třeba okamžitě ošetřit barvou na kov. V případě většího poškození vyhledejte odborníka a nechte daný kus nábytku opískovat.

INFO: Stejná pravidla jako u kovového nábytku platí také pro případná poškození u kovové zahradní houpačky nebo třeba držáku slunečníku a zastínění. I u nich buďte obezřetní a dávejte pozor, ať nedojde k odštípnutí barvy.
RADA NA ZÁVĚR: Používáte-li společně se zahradním nábytkem také podsedáky a polstry, nezapomeňte i u nich na pravidelné čištění. Podsedáky na židle se většinou dají vyprat v pračce, u čištění polstrů na lehátka nebo podsedáků na lavice vám budou nejlepšími pomocníky speciální čističe na textil, které jsou určeny na odstraňování skvrn. Zároveň je vhodné naimpregnovat je – impregnace na textil na nich vytvoří vrstvu, která je bude chránit před vodou a usazováním špíny. Na zimu vždy podsedáky uklízejte a nábytek, pokud jej neskladujete ve vnitřních prostorách, zakryjte neprodyšnými plachtami či ochrannými obaly.

Další zajímavé články

Jak rozvrhnout zahradu tak, aby byla funkční a lákala k relaxaci

Nezáleží na tom, zda se chystáte na vytvoření zcela nové zahrady, nebo plánujete kompletně renovovat... celý článek

Jak vyrobit zahradní lavici

Zahradní lavice je malou oázou klidu, kam utíkáte po práci. Může být místem pro příjemnou relaxaci... celý článek

Jak renovovat starý nábytek

Dřevo má nejen kouzlo, ale i tu moc, být s námi po několik generací. Stačí mu jen trocha péče. Nábytek z masivu je nádherným kouskem a často je... celý článek