10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak rozvrhnout zahradu tak, aby byla funkční a lákala k relaxaci

Nezáleží na tom, zda se chystáte na vytvoření zcela nové zahrady, nebo plánujete kompletně renovovat tu stávající. Chcete-li vytvořit prostor, který bude působit nejen esteticky, ale také bude dokonale sladěný, působivě osázený rostlinami a bude pro vás jakousi oázou klidu a pohody, pak je třeba důkladně rozplánovat, co a kde umístit. Pojďme se společně podívat na to, na co byste si měli při plánování dávat pozor, a jak rozvrhnout zahradu tak, aby plnila vaše očekávání.

Vytvořit funkční a pěknou zahradu není úplně snadné. Než se pustíte do jakýchkoli úprav, mělo by jim předcházet důkladné plánování. Nechcete-li využívat služeb zahradních architektů, musíte si na ně zahrát sami. Vyčleňte si proto dostatek času na to, abyste vše promysleli do posledního detailu a rozvrhli zahradu efektivně. Co vše je třeba při plánování zahrady zohlednit a na co si dát pozor?

Jak rozvrhnout zahradu tak, aby byla funkční a lákala k relaxaci

Plánování je základ

Než se pustíte do jakýchkoliv úprav a realizací zahrady, plánujte! Vezměte si tužku a papír, projděte se po zahradě, změřte si ji a zakreslete na papír její půdorys. Vhodné je použít čtverečkovaný papír, na kterém si můžete stanovit přesnou výměru – standardně se jeden čtvereček používá pro jeden metr čtvereční pozemku. Nezapomeňte do prvotního plánku zakreslit všechny stavby, které již na pozemku stojí, a zároveň si také vyznačte, kudy vedou inženýrské sítě – to bude obzvláště důležité například pro plánování umístění bazénu, skleníku s vytápěním, přívod vody ke skleníku nebo sázení hluboce kořenících stromů.

Zamyslete se nad účelem

Jakmile máte zakreslen prvotní plán aktuálního pozemku, měli byste mít před dalším postupem jasno v tom, jakou zahradu vlastně chcete.

  • Jaké jsou vaše potřeby?
  • Co od zahrady očekáváte?
  • Preferujete zahradu k odpočinku, nebo chcete primárně užitkovou zahradu?
  • Má být zahrada v nějakém stylu – třeba anglickém či japonském?

Položte si také otázku, co je pro vás v zahradě důležité a bez čeho se tam jednoduše neobejdete.

  • Má být na zahradě bazén?
  • Chcete jezírko? Má být okrasné nebo koupací?
  • Potřebujete altán či pergolu?
  • Kde bude zahradní posezení?
  • Potřebujete zvláštní místo na grilování?
  • Máte-li děti nebo je do budoucna plánujete, kde chcete umístit pískoviště, skluzavku či houpačku?

Všechny tyto věci je třeba důkladně promyslet a zakomponovat do plánu. Nezapomeňte do něj také začlenit případné chodníčky a cestičky.

CHYTRÁ RADA

Plánování zahrady se nejlépe dělá přímo v terénu. Choďte proto po zahradě tak dlouho, dokud ji nebudete mít promyšlenou do posledního detailu. Je lepší strávit plánováním a zakreslováním několik dní či týdnů, než být ve finále zklamaní špatným rozvržením.



Rozvržení zahrady

Jakmile máte jasno o základních věcech, můžete začít plánovat jednotlivé části zahrady. Rozvrhněte si, kde bude užitková zahrada a kde okrasná, v kterých částech má být trávník, kam chcete umístit okrasné rostliny, keře a stromy, nebo kde bude třeba skalka.

  • Nejprve do svého plánu zakreslete stromy a keře. Zohledněte jejich výšku a především šířku.
  • Teprve poté, co máte jasno, kde budou stromy a keře, a kolik zaberou místa, můžete začít s plánováním menších rostlin.

Jak vybrat rostliny?

Než se pustíte do samotného plánování jednotlivých rostlin, doporučujeme vám vyznačit si na vašem plánku světové strany, abyste věděli, kam a kdy budou dopadat sluneční paprsky.

Dále je vhodné znát pH vaší půdy – každé rostlině vyhovuje jiné pH i jiné složení, takže musíte počítat s tím, že pokud máte na zahradě těžkou jílovitou půdu, nebude se v ní dařit rostlinám, které vyžadují lehkou nebo písčitou zeminu. Nechcete-li se ale takových rostlin vzdát, můžete jim vytvořit vyvýšené záhony, do kterých dáte zeminu, kterou potřebují.

Při plánování rostlin zohledněte veškeré povětrnostní podmínky – některé rostliny nesnesou vítr, jiné prudké slunce nebo naopak stín. Rozlišujte proto:

  • Stinná místa
  • Polostinná místa
  • Vlhká místa
  • Suchá místa
  • Místa vystavená poryvům větru

Jak kombinovat rostliny?

Rozmístění a barevné ladění rostlin závisí především na vašem vkusu. Vždy byste ale měli myslet na to, že aby zahrada působila celistvě, měli byste vysazovat rostliny po skupinách, nikoliv jen jeden exemplář. V zahradě se doporučuje střídat nízké a vyšší prvky, aby získala prostorovou hloubku, celoročně zelené rostliny je pak vhodné kombinovat s kvetoucími.

Při výběru rostlin volte spíše trvalky, abyste je nemuseli každý rok vysazovat znovu. Nechcete-li věnovat spoustu času sekání trávy, můžete místo trávníku zvolit půdokryvné rostliny, které nevyžadují téměř žádnou péči, nebo květinové louky či nižší záhonky s ohraničením, do kterých vysázíte kvetoucí nebo stálezelené rostliny. Bránit se nemusíte ani umístění rostlin do velkých venkovních květináčů či truhlíků.

TIP! Pokud si netroufnete naplánovat rozvržení rostlin sami a zároveň se vám nechce platit zahradního architekta, vezměte si s sebou plánek do zahradnictví a požádejte místní zaměstnance, aby vám s výběrem vhodných variant poradili.

Čemu se bude na zahradě dařit?

Možností, co vysadit na zahradě, je celá řada:

  • Jehličnany, které poslouží jako solitéry (skvěle poslouží jedle či smrk)
  • Ovocné stromy – jabloně, hrušně, slivoně, moruše
  • Ovocné keře – borůvky, ostružiny, maliny
  • Okrasné traviny
  • Kapradiny
  • Letničky
  • Okrasné cibuloviny
  • Sakury
  • Vřesy
  • Bylinky
  • Popínavé rostliny či dřeviny

Obecně platí pravidlo, že stromy, větší jehličnany a keře, které dorůstají výšky až několika metrů, patří k plotu, kde poskytnou jak zastínění, tak také soukromí před zvídavými pohledy. Tyto vysoké rostliny ale využijete i v případě, že chcete oddělit jednotlivé části zahrady nebo poskytnout stín jen v určitých částech.

Před stromy a vysoké keře se pak vysazují nižší keře, které vyrostou do maximální výšky jednoho metru a kombinují se s trvalkami či okrasnými travami.

CHYTRÁ RADA

Při výběru rostlin se snažte myslet na rozmanitost a vysazujte je v souladu s ročním obdobím, tedy ideálně na jaře a na podzim. Travní osivo byste měli vždy vysévat až jako poslední.

Co se svahy?

Častým problémem, s kterým se lidé při rozvrhování zahrad potýkají, jsou svažité pozemky. Obecně platí, že mírně svažitý terén je spíše výhodou, protože zahradu oživí a dodá jí na zajímavosti.

Pomyslný problém ale nastává ve chvíli, kdy je svah strmější – i s ním si jde ale poradit.

  1. Buď můžete provést terénní úpravy, které jsou ale pracné a mnohdy i finančně náročné,
  2. nebo se pustit do úprav pomocí rostlin a vykouzlit si tak na zahradě krásné a zajímavé místo.

Ideální je, pokud svah zpevníte pomocí dřevin a vytvoříte na něm kaskády, suché zídky či kamenité stráně. Svahy jsou pak ideálním místem pro skalky. Oživit je můžete i vodním zdrojem – malý vodopád, terasovité jezírko či fontánka jim dodají jedinečné kouzlo.

RADA NA ZÁVĚR: Chcete-li své zahradě dodat opravdovou jedinečnost a osobitost, nezapomeňte využít i nejrůznějších zahradních dekorací, které si vyberte dle svého vkusu. Zakomponovat do ní můžete přírodní materiály, jako je dřevo a kámen, a to v přírodní i opracované podobě. Chybu rozhodně neuděláte ani s keramickými doplňky, různými soškami, hmyzími hotely či dalšími doplňky, kterých v zahradnictví najdete celou řadu. Zajímavý ráz zahradě dodá i osvětlení – to můžete umístit podél cestiček a chodníčků, nebo i kolem stromů. Fantazii se meze nekladou a je jen na vás, jak si zahradu uzpůsobíte podle svých představ.
Tak ať se vám podaří vykouzlit tu pravou oázu pro vaši pohodu!

Další zajímavé články

Jak založit vyvýšený záhon, aby se v něm rostlinám dařilo

Vyvýšené záhony, tedy ty, které jsou umístěny nad stávajícím terénem, zažívají v posledních letech... celý článek

Jak pečovat o trávník

Péče o trávník rozhodně nezačíná hnojením a nekončí sekáním. Hustý zelený koberec na zahradě... celý článek

Jak a proč vertikutovat trávník

Krásná zahrada začíná u krásného trávníku. Pohled na hustý, hebký a měkký travní koberec potěší každého... celý článek