Údržba obuvi

POUŽITÝ MATERIÁL, JEHO ÚDRŽBA A OŠETŘENÍ

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování: Střídejte často obuv, zejména v deštivém počasí. Po vyzutí obuvi ji napněte na napínáky odpovídající velikosti. Při nazouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíci. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň, a tudíž se nedá považovat za vadu materiálu.

Počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí může obuv částečně pouštět barvu. Sledujte průběžně stav obuvi a v případě běžného opotřebení zajistěte včas její opravu. Žádná obuv se nesmí prát v automatické pračce!

Hladkou useň ošetřujte speciálním krémem. Useň není vodotěsný materiál, odolnost Vaší obuvi může být zvýšena užitím speciálních sprejů, dále usňový výrobek impregnujte podle potřeby. Charakteristické znaky usní jsou: Nerovnoměrná kresba lícní části a částečná rozdílnost barevného odstínu. Jizvy, vrásky a jiné znaky vyskytující se na usních nejsou na závadu, naopak zdůrazňují charakter tohoto materiálu.

Lakovaná useň s hladkým, lesklým povrchem není vhodná do nízkých teplot a povrch je velmi citlivý na mechanické poškození, chemické vlivy a rozmáčení. Vrstva laku se může v mrazu polámat. Nečistoty z povrchu odstraňte jemným vlhkým hadříkem, povrch ošetřete krémem či sprejem na lakované usně, které pomáhají uchovávat pružnost lakové vrstvy a ošetřují useň.

Velurovou obuv (tzv. Semiš) ošetřujte kartáčováním, nejlépe speciálním gumovým kartáčkem. Při větším opotřebení můžete užít barevné, ale i bezbarvé impregnační spreje, avšak berte na vědomí, že taková obuv je i přes impregnaci obzvlášť citlivá na promočení, což se může projevit odbarvením části vlasu a vznikem skvrn. Tyto usně nikdy nekrémujte!

Ostatní usně: existuje celá řada dalších usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Charakteristickou vlastností většiny usní je to, že během užívání se jejich vzhled „vyvíjí“. Lícové vrstvy se stírají, praskají a mění barvu, v místech ohybu a vrásek vystupuje kontrastní barva, výrobek získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Změny vzhledu jsou žádoucí, v žádném případě se nejedná o projev vady. Povrch materiálu je velmi choulostivý na mechanické poškození a zašpinění. K ošetření vždy používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechejte na povrchu zaschnout, v žádném případě tyto výrobky neotírejte, nekartáčujte a ani nekrémujte – mohlo by dojít k zásadnímu porušení lícové vrstvy a tím i celkového vzhledu výrobku.

U obuvi, která má podešev vyrobenou z přírodní usně, je nutné, aby si zákazník na ni opatřil tenkou gumovou podrážku.

Promočenou koženou obuv sušte postupně a v přiměřené vzdálenosti od tepelného zdroje (radiátor, přímé sluneční záření). Obuv je vhodné vycpat novinovým papírem a po uschnutí ošetřit vhodným krémem.

Plastová obuv je velmi nenáročná, stačí ji omýt vlhkým hadříkem a utřít do sucha. Vyhýbejte se náhlým změnám teploty a mrazu.

Textilní obuv je další významná a rozsáhlá skupina materiálů pro použití na výrobu zboží. Široká škála struktur a barev nabízí zákazníkům výrobky vysoké užitné hodnoty. Ošetřujte pouze zlehka silonovým kartáčkem za sucha a čistícími a barvícími spreji na textil. Doporučujeme použít impregnaci na textil ještě před prvním použitím výrobku, dále podle potřeby. Přípravky zvyšují odolnost textilu proti vodě, oživují barvy a zamezí rychlému ušpinění.

Syntetické materiály, koženka, plast, … Tato obuv není náročná na údržbu. Polyuretanová podešev je velmi náchylná na mechanické poškození (zakopnutí), dochází k sedření barvy na povrchu a k prosvítání původní barvy.

Pryž omyjte vlhkým hadříkem, můžete použít i saponát. Poté obuv vytřete do sucha.

Vodonepropustná membrána zajišťuje nepropustnost vody a prodyšnost obuvi (např. Materiál GORE-TEX). Používá se nejčastěji pro turistickou a sportovní obuv. Obuv s vodonepropustnou membránou očistěte od hrubé špíny pomocí vlažné vody a houbičky nebo kartáčku. Po uschnutí je nutné obuv impregnovat vhodným impregnačním přípravkem – použijte pouze takový, který doporučují výrobci těchto membrán.

Způsoby výroby obuvi:

Flexiblová (prošívaná) obuv: je velmi lehká, pohodlná, ohebná (flexibilní), s efektivním prošíváním na okraji obuvi. Vysoká ohebnost je dána tím, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku. Obuv má kvůli prošití vrchního dílu pouze omezenou vodopropustnost, proto je určena především do suchého prostředí. Při dlouhodobém působení vlhkosti může dojít k promočení obuvi. Obuv je nutné pečlivě impregnovat a nebo krémovat, obzvlášť prošívaný okraj obuvi.

Lepená obuv: nejčastěji používané technologie, kdy je spodní část obuvi ke svršku připevněna lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna propocením a promáčením obuvi, popřípadě opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. K mechanickému uvolnění lepeného spoje může dojít při neopatrné chůzi (zakopnutím).