10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Přemýšlíte, jaké plemeno psa pořídit? Volte dle svého životního stylu!

Rozhodli jste se udělat životní rozhodnutí a přivítat v rodině nového člena v podobě psího kamaráda? V tom případě je třeba se nejen připravit na všechny radosti i strasti, které vlastnictví psa přináší, ale zamyslet se také nad výběrem rasy, která má velký vliv na vlastnosti vašeho budoucího chlupatého přítele. Abyste si vzájemně sedli a jeden druhého neomezovali, měli byste mít podobný životní rytmus – plánujete s pejskem podnikat dlouhé túry, nebo spíše lenošit na terase? Poradíme vám, jak zdárně projít výběrem psí rasy až ke svému vysněnému parťákovi!


Psí rasu vybírejte svědomitě – zjistěte si maximum informací 

Máte zálusk na konkrétní psí rasu, protože jste už psa tohoto plemene měli, nebo jste s ním byli často v kontaktu a znáte tak jeho povahové rysy? Každá reálná zkušenost je velké plus! I tak je však vhodné nastudovat si o psí rase předem dostatek informací. Pokud vás určitá psí rasa láká, avšak nemáte s ní ještě reálné zkušenosti, platí pro vás sběr informací dvojnásob.

Přemýšlíte, jaké plemeno psa pořídit? Volte dle svého životního stylu!

Hledejte na internetu, čtěte knihy, zajděte si na psí výstavu, ptejte se chovatelů, zajímejte se o povahové rysy i možná zdravotní rizika, které každé plemeno obnáší. Jen tak se na příchod domácího mazlíčka můžete dokonale připravit. Snažte se také držet důležité zásady – nikdy nevybírejte psa pouze podle vzhledu!

Jakých rysů si při výběru psího plemene všímat?

Každá psí rasa má specifické povahové rysy i vzhled, proto si postupně projděte základní informace a zvažte, jaký typ psa hledáte.

  • Velikost psa

Psi mohou dle plemene vážit 2 i 70 kilogramů. Nejdříve byste si tedy měli ujasnit, na jak velkého psa si troufáte. Psí plemena můžeme dělit do 5 základních skupin – trpasličí plemena (do 5 kg), malá plemena psů (do 10 kg), střední plemena (do 25 kg), velká plemena (do 40 kg) a obří plemena (nad 40 kg). 

Pokud bydlíte v garsonce, bude pro vás trpasličí nebo malé plemeno ideální, těžko byste se vyhýbali doze s hmotností i 60 kg. Naopak v případě, že máte k dispozici rozlehlou zahradu, můžete uvítat i mohutného psího parťáka. 

Zvažte také své fyzické schopnosti – pokud bydlíte ve čtvrtém patře bez výtahu a nemáte vynikající fyzičku, případné zdravotní komplikace u psa, které budou vyžadovat jeho nošení po schodech, mohou být velkým problémem. Stejně tak není ideální pořídit seniorovi silného a velkého psa, který jej bude na vodítku tahat – může tak snadno dojít k neštěstí. 


  • Stavba těla

Velmi důležité je také zvážit tělesnou stavbu psa s ohledem na aktivity, které s ním plánujete provozovat. Jestliže plánujete podnikat dlouhé několikadenní výlety, potřebujete psa s odolnou stavbou těla, ideálně delšíma nohama a čenichem, skrze který se mu bude dobře dýchat. Buldoček, Čivava nebo Jezevčík v tomto případě nebude ideální volbou. 


  • Aktivita

Stupeň aktivity se u jednotlivých plemen výrazně liší. Zatímco například lovecká nebo pastevecká plemena obecně vyžadují dlouhé procházky, aktivní pohyb a potřebují stále zaměstnávat mozek, aby se nenudila, jiná plemena ocení především pohodlný gauč a dlouhý spánek. Zde tedy vybírejte dle vašeho stylu života a také času, který můžete psovi každodenně věnovat. 


  • Povahové vlastnosti psa

Povahové vlastnosti jsou při výběru psa naprosto zásadní. Zde je třeba si upřímně zodpovědět otázku, jak daleko sahají vaše zkušenosti s výcvikem psů. Zatímco někteří psi (např. Německý ovčák, Pudl, Labradorský nebo Zlatý retriever apod.) jsou poměrně snadno cvičitelní, u jiných je třeba vyvinout větší úsilí, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Některá plemena (např. plemena teriérů) mají velmi silné lovecké pudy, které jen těžko ovládají a vyžadují tak svědomitý výcvik.

Obezřetní buďte u tzv. primitivních plemen, která nesou výrazné povahové rysy svých předků a jejich výchova je složitější – rozhodně nepatří do rukou začátečníkům. Jedná se například o plemena Sibiřský husky, Aljašský malamut, Akita Inu, Československý vlčák, Border kolie a podobně. Zde opět platí, že ač se jedná o vzhledově velmi přitažlivé psy, nesprávná výchova může vést k tragickému konci pro majitele i psa. 

Zvažte také, zda hledáte rodinného pohodáře nebo temperamentního obránce. 


  • Typ srsti 

Zde by měli zbystřit především alergici, které může psí srst a v ní ukryté mikroby výrazně dráždit. Pro alergiky jsou ideální tzv. bezsrstá plemena (např. čínský chocholatý pes), nebo plemena, jejichž srst má podobu vlasů (např. Yorkshirský teriér), případně plemena s nízkou intenzitou línání (např. Pudl nebo Portugalský vodní pes). 

Obecně lze také říci, že plemena s delší srstí vyžadují větší péči (stříhání, trimování, vyčesávání apod.) Proto zvažte, kolik času chcete péči o srst věnovat. Některé rasy mohou mít se srstí problémy, které jsou dány genetikou – např. Shar-pei, kteří často trpí na kožní vyrážky.  

TIP: Hodit se vám budou speciální kosmetické prostředky a pomůcky pro péči o psí srst.

Délka života

Protože pejsci se bohužel dožívají výrazně kratšího věku než lidé, je třeba před jejich pořízením zvážit i tuto okolnost. Zatímco většina obřích plemen se dožívá max. 10 let (často i méně), u jiných plemen není výjimkou ani 15 – 18 let. Protože s pořízením psa na sebe kladete obrovskou zodpovědnost, velmi pečlivě zvažte výhled do budoucna. Odložit psa v průběhu života do útulku je velmi nezodpovědné a nemorální.

Přemýšlíte, jaké plemeno psa pořídit? Volte dle svého životního stylu!

Výběr psího plemene dle životního stylu! Který je vám nejbližší?

Nyní je čas zamyslet se, jaký život styl je vám vlastní. Právě ten totiž výrazně ovlivňuje výběr psího plemene.

Pro pohodový rodinný život vybírejte nekonfliktní flegmatické psy

Pokud vedete poklidný rodinný život s dětmi, na víkendy vyrážíte na výlety, a nevyžadujete po sobě ani psím mazlíčkovi extrémní sportovní výkony, vybírejte klidná plemena, která mají ráda děti (ovšem v případě, že se k nim chovají hezky, to platí u všech psů), jsou klidná a přátelská, a nebude jim vadit trávit čas spaním na gauči v době, kdy budete v práci. Pro tento styl života je vhodný:

  • Labradorský retriever,
  • Zlatý retriever,
  • Pudl.

→ Pamatujte však na to, že i tito pejsci vyžadují dostatek pohybu alespoň v podobě delších procházek. 

V případě, že hledáte vyloženě gaučové povaleče, zaměřte se na:

  • Čivavu,
  • Buldočka,
  • Mopse.

→ I tyto rasy zvládnou rodinný výlet, celodenní výlet a dlouhé procházky pro ně však vyloženě nejsou vhodné.


Aktivní sportovci ocení temperamentní plemena s dlouhou výdrží

Patříte mezi náruživé sportovce, kteří aktivitou vyplňují veškerý volný čas? V tom případě si vyberte psí plemeno, které s vámi hravě udrží krok. Ideálně by mělo mít lehkou tělesnou konstituci, výdrž a dostatečný temperament! S takovým psem můžete chodit trénovat do parku, běhat, nebo provozovat psí sporty v podobě agility, canicross apod. Mezi vhodná plemena pro tyto účely lze zařadit např.:

  • Border kolie, 
  • Belgické ovčáky, 
  • Výmarské ohaře 
  • Vipety.

Hledáte parťáka na treky? Vybírejte odolná a vyrovnaná psí plemena

Trávíte čas nejraději v horách mimo civilizaci a vyrážíte na dlouhé výlety v Česku i zahraničí? V tom případě si vyberte psího parťáka, který si tyto náročné výlety bude užívat stejně jako vy. Pravděpodobně si treky dopřáváte celoročně, váš pes by proto měl dobře odolávat chladu – pokud nezvolíte plemeno s hustou srstí, vyplatí se investovat do psího oblečku, který jej během chladných nocí zahřeje. Měl by mít také pevnou stavbu těla, delší nohy i čenich pro pohodlné dýchání. Jaké psí plemeno pro vás bude nejvhodnější? 

  • Sibiřský husky, 
  • Aljašský malamut, 
  • Československý vlčák 
  • Samojed.  

→ Pro tyto aktivity je vhodná také celá řada kříženců, na které můžete narazit v útulcích.



Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

Pes s PP nebo z útulku? Obloukem se vyhněte množírnám! 

Nakonec je třeba zvážit, zda si chcete pořídit čistokrevnou rasu psa z chovné stanice, nebo raději zachráníte život opuštěnému psovi, který byl nezodpovědnými majiteli odložen do útulku. Zatímco u psů s průkazem původu z kvalitních chovných stanic si můžete být do velké míry jisti jejich povahovými rysy, zdravotním stavem i správnou socializací v prvních týdnech života, útulkoví pejsci – ať už čistokrevní nebo kříženci, vás mohou v mnohém překvapit a je třeba s tím dopředu počítat. Přesto vás psí parťák z útulku může překvapit svými schopnostmi a pocit ze záchrany opuštěného pejska stojí za trochu úsilí při převýchově.

Důrazně však varujeme před pořízením psa z množírny! Ty se mohou na první pohled vydávat za chovné stanice, nemají však náležité dokumenty ani průkazy původu (PP), ač psy označují za čistokrevné, často kříží geneticky degenerované psy a nezřídka dochází k jejich týrání a chovu v krajně nevhodných podmínkách. 

Ač vám může být takových štěňátek líto, nepodporujte finančně tyto množírny koupí psa, ale nahlaste je na Krajskou veterinární správu, jejíž povinností je případ prošetřit a případně psy majitelům odebrat a právně je potrestat.

Rada na závěr Bulteriéři, Kavkazské dogy, Američtí pitbulové apod. jsou krásné rasy psů, avšak patří do rukou opravdu velmi zkušeným chovatelům. Pokud si nejste jistí a nemáte zkušenosti, raději se jim vyhněte.


Další zajímavé články

Pohodlné cestování se psem? Nepodceňte vhodnou výbavu!

Chystáte se psím parťákem k veterináři, na výlet, nebo dovolenou v zahraničí? Ať už cestujete autem,... celý článek

4 nejlepší tipy, na sportování se psím parťákem

Plánujete si pořídit pejska a lámete si hlavu s tím, jaké jméno pro něj vybrat... celý článek

Jak vybrat jméno pro psa? Držte se těchto zásad!

Plánujete si pořídit pejska a lámete si hlavu s tím, jaké jméno pro něj vybrat... celý článek