10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Podzimní nemoci psů nepodceňujte, mohou vašeho mazlíka potrápit!

Přestože podzimní měsíce patří k nejkrásnějšímu období pro procházky se psem, je třeba myslet také na to, že s příchodem chladných měsíců přichází také určitá rizika, která mohou vašemu chlupáčovi znepříjemnit život. Abyste byli připraveni, a měli možnost se jim vyhnout, připravili jsme pro vás článek, který obsahuje všechny nejčastější podzimní nemoci a nepříjemnosti, které vašeho mazlíčka mohou potkat. Poradíme vám, jak jim předcházet prevencí, jak poznat dle příznaků o co se jedná, a jakým způsobem s nemocemi bojovat, aby byl pes co nejdříve znovu v kondici!


Jak předcházet psím nemocem?

Protože s příchodem podzimu se venkovní teploty rychle mění, a z letních tropických hodnot padají až k nule, je třeba počítat s tím, že psí imunita je méně stabilní. To platí zejména u psů žijících v bytě, kteří při venčení mohou rychle prochladnout. Jaká preventivní opatření dodržovat, abyste posílili imunitu vašeho psího kamaráda?

Podzimní nemoci psů nepodceňujte, mohou vašeho mazlíka potrápit!
  • Choďte na častější, ale kratší procházky, po příchodu domů psa důkladně osušte a poskytněte mu teplé místo pro odpočinek. 
  • Dopřejte psovi kvalitní krmivo, psům žijícím převážně venku zvyšte energetický příjem. 
  • Pejskům můžete podávat vitamíny na podporu imunity (konzultujte se svým veterinářem). 

Psincový kašel a nachlazení se během podzimu šíří rychleji 

Psincový kašel je obdobou lidské chřipky – jedná se o vysoce infekční onemocnění, proto hrozí vyšší riziko infekce v místech, kde je větší pohyb psů (při hře v parku, na výstavách, veterině, v psích hotelech apod.). Projevuje se většinou jako zánět horních cest dýchacích: 

  • suchým kašlem nebo hlenovitostí,
  • dávivostí,
  • zvýšenou teplotou,
  • zánětem očí a
  • výtokem z nosu.


Podzimní nemoci psů nepodceňujte, mohou vašeho mazlíka potrápit!

S ochlazením, dešťovými přeháňkami a větrem se zvyšuje riziko, že se váš pes nachladí. Zkuste tedy zkrátit čas, kdy na vás pes venku čeká, nepouštějte jej do studené vody a obzvláště opatrní buďte u psích seniorů nebo štěňat, u kterých může být imunita méně stabilní, a psincový kašel tak může snadno přerůst do zápalu plic.

Pokud se váš pes nakazí psincovým kašlem, udržujte ho v teple, procházky zkraťte na minimum a vyhněte se kontaktu s jinými psy. Zavolejte veterináři, který vám může pomoci ve výběru podpůrných vitamínů, a pokud se do několika dní příznaky nezmírní, zajeďte na veterinární prohlídku. Psincovému kašli můžete předcházet pravidelným očkováním. 


Pozor na klíšťata a jiné parazity – sezóna končí až s prvními mrazíky

Přestože by se mohlo zdát, že klíšťata již výrazně omezila aktivitu, stále jsou mezi námi a pro psy představují zdravotní riziko. Proto stejně jako v létě dbejte na prevenci – aplikujte antiparazitní přípravky v podobě pipet, sprejů nebo obojků a odkládejte je až s prvními mrazíky. 

Bohužel, klíšťata nejsou jedinými parazity, kteří mohou na podzim psům znepříjemnit život. V těchto měsících se také hojně množí svilušky (sametky) v podobě larev, které psí kůži dráždí a způsobují zarudlé puchýřky především v méně zasrstěných oblastech (uši, třísla, krk apod.). Pokud je objevíte, vykoupejte pejska v kvalitním antiparazitním šamponu. 



Na podzim si dejte pozor také na všudypřítomné osiny 

Osiny, malá travní semínka, kterých je v přírodě po odkvětu travin veliké množství, mohou psům způsobit bolestivé zanícené rány. Osiny jsou velmi drobné, avšak ostré a mají háčky, proto snadno vjedou pod kůži v oblasti tlapek, čenichu nebo krku, kde se zachytí. Takové místo se často zanítí – nateče, zrudne a je na dotek velice bolestivé. Pokud si všimnete, že si pejsek tlapky nebo jiná místa vykusuje, kůži zkontrolujte a v případě zánětu místo namažte višňovým balzámem nebo černou mastí, která oblast zklidní, dezinfikuje a osinu vytáhne ven. Pokud je postiženým místem tlapka, obvažte ji gázou, aby měla mast možnost působit. 


TIP: Na zimní měsíce si pořiďte vazelínu – ta pečuje o psí tlapky, jež jsou vystaveny posypové soli, mrazu a náledí – v důsledku toho mohou bolestivě praskat. Natřením tenké vrstvy vazelíny před každou procházkou povrch tlapky jednoduše a účinně ochráníte.

Vlhké počasí přeje kvasinkovým infekcím

Deštivé počasí a bláto vytváří ideální prostředí pro množení kvasinkových infekcí. Zbystřete především, pokud máte pejska s dlouhýma převislýma ušima, které mají tendenci se při namočení zapařit. 

Ušní záněty jsou nepříjemné – vnitřní část ucha zrudne, nateče a výrazně svědí. Pes často třepe hlavou a je neklidný. V takovém případě uši prohlédněte, opatrně na povrchu vyčistěte a naneste ušní kapky pro psy. Pokud zánět neustoupí, čeká vás návštěva veterináře, který ucho důkladně vyšetří a zvolí odpovídající léčbu.

Podzimní nemoci psů nepodceňujte, mohou vašeho mazlíka potrápit!

Zejména starší pejsky může provázet bolest kloubů

Stejně jako u lidí, i u psů se spolu se zvyšujícím věkem zhoršuje stav kloubů vlivem opotřebení. U velkých psích plemen se začne artróza hlásit již kolem 5. roku věku. Pokud zpozorujete, že váš pes kulhá, špatně dopadá na nohu, je přikrčený nebo se těžce zvedá (na vině může být také spondylóza páteře, která postihuje starší psy), navštivte veterináře a situaci s ním konzultujte. Velmi dobré účinky má pravidelný příjem kolagenu a dalších kloubních doplňků, bolest účinně tlumí látka MSM.  

S podzimním ochlazením a zvýšenou vlhkostí vzduchu se bolest kloubů přirozeně zhoršuje, proto staršího psa nepřetěžujte a v chladnějších dnech, kdy klesá teplota k nule, ho vybavte na vycházku kvalitním teplým a nepromokavým oblečkem, který jej nebude omezovat v pohybu.


Mohlo by vás dále zajímat

Jak uklidnit psa, aby se nestresoval? Pomohou hry, pamlsky i hudba!

Naši chlupatí parťáci jsou zvyklí žít po našem boku, ne vždy je pro ně však dění... celý článek

Jak naučit chodit psa u nohy? Chce to správnou motivaci!

Pořízení pejska je vždy důvodem k radosti. Aby byla radost dvojnásobná... celý článek

Rady a tipy, jak správně pečovat o psí zuby

Stejně jako nás, i naše psí mazlíčky může bolest zubů pořádně potrápit – především s narůstajícím věkem přibývá plak, záněty dásní... celý článek