10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Osvědčené tipy, čím osázet a vyzdobit truhlíky na podzim


Proměnlivé podzimní počasí, kdy se slunné dny střídají se sychravými a noci nás trápí přízemními mrazíky, už moc nepřeje zahradničení. Milovníci rozkvetlých oken, balkonů a zádveří však rozhodně nemusí zoufat. I na podzim můžete osázet truhlíky a květináče rostlinami, které zvládnou teploty klesající pod nulu, nebo je vyzdobit přírodními produkty.

Působivá výzdoba oken, balkonů a teras, která potěší nejen vás, ale i všechny kolemjdoucí, není nikterak složitá. Stačí vybrat správné rostliny, kterým se bude venku dařit i při kolísání teplot, doplnit je případně různými přírodními dekoracemi, a můžete se radovat z hřejivé, pestrobarevné výzdoby až do Vánoc.

Osvědčené tipy, čím osázet a vyzdobit truhlíky na podzim

Podzimní klasika

Nejtypičtějšími rostlinami, které můžete použít pro podzimní dekorace, jsou vřesy, chryzantémy a macešky. Jedná se o nenáročné rostliny, které vám budou dělat radost po celý podzim a nevyžadují žádnou speciální péči.

  • Vřes

Vřes je nízký, stálezelený keřík, který dosahuje do výšky 20 až 40 cm. Kvete drobnými kvítky od jara až do podzimu a v zahradnictví ho pořídíte v nejrůznějších barvách, od fialové, přes růžovou, žlutou až po čistě bílou. Vřes má rád slunce a kyselejší půdu, nepotřebuje časté zalévání, a i když vám zaschne, vypadá velmi pěkně, takže ho v truhlíku můžete nechat přes celou zimu.

  • Chryzantéma

Pokud máte rádi pestré barvy, pak jsou to právě chryzantémy, které by neměly ve vaší podzimní výzdobě chybět. Často se nazývají také listopadky, což samo o sobě napovídá tomu, že jsou ideální právě pro podzimní dekorace. Jsou nenáročné, nejvíce jim vyhovuje slunné stanoviště s teplotou mezi 5 až 10 °C, ale zvládnou i přízemní mrazíky. Pro jejich pěstování je vhodná směs rašeliny a běžné zeminy, vyžadují pravidelnou zálivku.

  • Maceška

Macešky neboli violky jsou vděčnou rostlinou, která vás bude svými květy těšit i v zimě, nepřijdou-li velké mrazy. Mají rády půdu bohatou na živiny s dostatkem zálivky. Nejlépe se jim daří v polostínu, zvládnou ale i přímé sluneční paprsky, jen budou kvést kratší dobu. Aby vám vydržely co nejdéle, je třeba pravidelně odstraňovat odkvetlé květy.

TIP! Chcete mít domácnost plnou zeleně, ale nemáte balkon ani terasu? Vytvořte si vlastní domácí zahrádku! Můžete v ní pěstovat bylinky, květiny, dokonce i domácí zeleninu a ovoce.

Méně známé, ale krásné

Pokud nechcete sázet jenom na klasiku, ale rádi byste do svých podzimních truhlíků zařadili i jiné, méně běžné rostliny, můžete vyzkoušet některé z následujících:

Libavky

Dekorativní keříky, které jsou podobné vřesům – tvoří spolu ideální kombinaci, jelikož mají i podobné nároky na péči. Pamatujte pouze na pravidelnou zálivku, zemina by neměla zcela vyschnout.

Bramboříky

Bohatě kvetoucí rostliny, které mají rády chladné počasí a bude-li mírná zima, budou vás těšit svými květy po celé chladné měsíce. Nemají však rády průvan, proto je umístěte do závětří a dopřejte jim pravidelnou zálivku.

Astry

Drobné astřičky jsou vhodné jako doplněk jakékoliv jiné rostliny, jelikož se jim daří v každé zemině a jsou velmi nenáročné. Vybírat můžete nejen z různých barev, ale i velikostí – do truhlíků jsou ideální nízké kultivary.

Rozrazilec

Opravdu nenáročný keřík dorůstající výšky 30 až 50 cm, který je ideální jako doplněk k vřesům nebo chryzantémám. Je nenáročný na živiny, daří se mu v jakékoliv půdě a zvládne i nízké teploty.

Kostřavy

Nízké stálezelené trávy, které vyrůstají do výšky 20 cm a tvoří malé bochánky. Mají rády slunečné stanoviště, půdu chudou na živiny, s minimální zálivkou. Hodí se spíše do větších truhlíků jako doplněk k jiným rostlinám.

Okrasné kapusty

Dekorativní rostliny se zkadeřenými listy, které při nízkých teplotách okouzlí pestrobarevnou růžicí. Mají rády slunné stanoviště, výživnou, mírně vápenitou zeminu s pravidelnou zálivkou.

TIP! Pokud chcete oživit a projasnit své podzimní truhlíky, vsaďte do nich břečťan – nenáročnou, stálezelenou popínavou rostlinu, která snese i větší mrazíky. Dozdobit je můžete i různými přírodními dekoracemi, jako jsou dýně, jablka, šípky či větvičky jehličnanů.

Na co si dát pozor

Aby vaše podzimní truhlíky plnily nejen svou dekorativní funkci, ale rostlinám se v nich dařilo, je třeba dodržovat určité zásady při výsadbě i následné péči. Pamatujte především na následující:

  • Na dno truhlíku či květináče vždy nasypte drenážní vrstvu. Ta by měla v truhlíku dosahovat do výšky přibližně 5 cm, použít můžete keramzit či drenážní kamínky. Používáte-li různě velké květináče, pak pamatujte, že drenážní vrstva by neměla překročit třetinu objemu dané nádoby.
  • Nepoužívejte samozavlažovací truhlíky či květináče – mohlo by dojít k zamrznutí vody (a tedy i kořenů rostlin) a k prasknutí nádoby.
  • Podzimní rostliny můžete sázet v malých vzdálenostech od sebe – v chladném počasí nerostou, a nebudou se tedy rozšiřovat.
  • Pravidelně odstraňujte suché a odumřelé květy i listy.
  • Pokud mají být v noci silnější mrazy, zakryjte rostliny netkanou textilií.

Podzimní truhlíky bez živých rostlin

I když jsou živé rostliny pro výsadbu do podzimních truhlíků velmi oblíbené, ne každý jim chce nebo může věnovat potřebnou péči. Pokud patříte do této skupiny lidí, a přesto chcete oživit svá okna, balkony či terasy podzimní výzdobou, použijte do truhlíků namísto živých květin přírodní dekorace.

Nasbírejte si barevné listy ze stromů, svažte je pomocí drátku do snítek, nebo si natrhejte větvičky dubů, z nichž listí neopadává, nakombinujte je s s větvičkami šípku, hlohu či jeřabin, přidat můžete i větvičky jehličnanů, buxusu, mahonie, cesmíny či zimolezu. Takto připravené větvičky a snítky listů zapíchejte do truhlíku se zeminou. Prosvítající místa zakryjte mechem a usaďte do něj jablka, hrušky, dýně, kaštany, šišky či kukuřici. Fantazii se meze nekladou – i bez živých rostlin můžete vykouzlit nádherné podzimní truhlíky.

TIP NA ZÁVĚR: Při úpravě truhlíků nezapomeňte na správné zahradní nářadí. Pořiďte si kvalitní motyčky, lopatky a kypřiče.

Další zajímavé články

Ovoce i zeleninu můžete pěstovat na balkoně. Prozradíme vám, jak na to!

Ať už zeleninu nakupujete v supermarketu, menší prodejně nebo na trhu, pořád se chutí nevyrovná... celý článek

Co pěstovat na terase? Vyzkoušejte naše tipy

Milujete květiny? Rádi byste si vypěstovali vlastní bylinky či ovoce a zeleninu, ale máte jen malý balkon či terasu... celý článek

Co pěstovat ve fóliovníku?

Ať už jste zahradník začátečník, nebo máte s pěstováním letité zkušenosti,... celý článek