10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jaký dudlík pro novorozence bude ten pravý?

Většina miminek se bez dudlíku, alespoň v prvních měsících života, neobejde. Tzv. šidítka umí děti uklidnit a upokojit ke klidnému spánku. Proč je tomu tam? Reflex sání je pro miminka naprosto přirozený, proto se dudlíku nemusíte bát, a pokud o něj miminko projeví zájem, dopřát mu ho. Dnešní trh je doslova zahlcen nejrůznějšími druhy šidítek, a proto se zprvu může zdát jejich výběr složitý. Přinášíme však praktické tipy, které výběr dudlíku výrazně usnadní!

Jaký dudlík pro novorozence bude ten pravý?

Jaký dudlík pro miminko vybrat? Zásadní je správná velikost!

Pro novorozence jsou vhodné dudlíky s označením 0 - 6 měsíců, které mají odpovídající velikost. Rozhodně byste neměli miminkům dávat dudlíky určené pro batolata nebo modely s univerzální velikostí, protože právě v prvních měsících a letech života roste dítě nejrychleji a jeho potřeby se tak velmi rychle mění!

Jak vybrat dudlík dle tvaru savičky?

Co se týče tvaru samotné savičky, vybírat můžete ze dvou typů. Zatímco anatomická (ortodontická) savička je na spodní straně zploštělá a zajišťuje tak pohodlnou polohu jazyka při sání, fyziologická (symetrická) savička má rovnoměrný tvar osmičky a vychází z tvaru ženské bradavky. Pamatujte, že anatomické dudlíky lze vkládat do úst pouze jednou správnou stranou, u fyziologických dudlíků to díky souměrnosti nehraje roli.

Obecně se doporučuje zakoupit na začátku oba druhy saviček a nechat miminka, ať si sama vyberou, který jim lépe sedí.

Silikonový nebo kaučukový dudlík? Výběr nechte na dítěti!

Stejně tak můžete vybírat ze dvou materiálů, které se používají k výrobě saviček. Prvním z nich je lékařský silikon, který je obvykle čirý, odolnější a také pevnější. Druhým je přírodní kaučuk, který poznáte dle sytě žlutohnědého zbarvení a je měkčí, proto se snáze cumlá. Má však poměrně specifickou vůni i chuť, která nemusí každému dítku vyhovovat. Oba tyto materiály jsou naprosto zdravotně nezávadné a tak výběr můžete opět nechat na dítěti.

Pozornost věnujte také tvaru kotouče!

Tvar kotouče u dudlíku neplní jen estetickou funkci, jak by se na první pohled mohlo zdát. Důležité je jeho tvarování, které by mělo být řešeno tak, aby pro dítě bylo cumlání dudlíku absolutně pohodlné. Často se užívá vykrojení v oblasti pod nosem, nezbytné jsou pak větrací otvory, které usnadňují odchod slin a snižují riziko podráždění citlivé pokožky dítěte.

Jaký dudlík zvolit při kojení?

V současné době se vede řada debat, zda dítěti dávat dudlík ihned po narození, nebo ne. Některé laktační poradkyně totiž tvrdí, že užívání dudlíku u novorozence může vést k nesprávnému sacímu reflexu a přinést tak problémy při kojení.

Pokud tedy miminko v prvních dnech života dudlík nevyžaduje, je lepší počkat a nejdříve jej navyknout na prs. Až bude dokonale ovládat sací reflex, můžete mu dudlík nabídnout k ukonejšení. Použít můžete jakýkoliv z dudlíků pro děti 0- 6 měsíců věku, který přijme. Na trhu seženete v případě potřeby i dudlíky pro předčasně narozená miminka.


Jak často měnit dudlík?

Výměna dudlíku je velice důležitá a neměli byste ji podceňovat. Dudlíky je třeba měnit z hygienických důvodů a také proto, že v případě častého užívání se poměrně rychle opotřebí – to platí především u kaučukových saviček. Výměna šidítka za nový kus by měla proběhnout každé 1 – 2 měsíce nebo v případě, že se dudlík jakkoliv poškodí či jeho savička začne být lepkavá na dotek.

INFO: S pravidelnou dezinfekcí šidítek vám výrazně pomohou parní sterilizátory, ve kterých kromě dudlíků snadno vyvaříte i kojenecké láhve a další potřeby.

Další zajímavé články:

Látkové pleny předcházejí opruzeninám a šetří planetu

Říkáte si, že látkové pleny jsou zbytečným přežitkem, když existují moderní jednorázové plenky... celý článek

Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly

Také slýcháte od maminek a babiček, jak by byla snadná péče o dítě, kdyby měly moderní pomocníky a přístroje... celý článek

Jak zabavit děti doma nebo na cestách?

Máte před sebou dlouhou cestu autem nebo letadlem, čekáte s dětmi u lékaře, nebo zkrátka nevíte, čím zabavit... celý článek