10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat zahradní houpačku: klíčové parametry

Většinu zahradních houpaček seženete v cenové relaci od tisíce do desetitisíce korun, od toho se samozřejmě odvíjí jejich kvalita. Při výběru houpačky se dívejte zejména na materiál, hmotnost, nosnost nebo náročnost údržby.


Typ houpačky: závěsná nebo volně stojící

Jako první si musíte vybrat typ zahradní houpačky. Volně stojící houpačky s pevnou konstrukcí jsou stabilnější a snáze se na ně nasedá, ale počítejte s tím, že na zahradě potřebujete rovnou a pevnou plochu, na kterou je postavíte.

Jak vybrat zahradní houpačku: klíčové parametry

Závěsné houpačky se často vyrábí v provedení závěsných křesel pro jednu osobu, které uvážete k pevné větvi stromu nebo ocelové konstrukci. Nasednout na takovou houpačku je malinko výzva, ale odměnou vám bude příjemné pohupování ve větru a skutečný relax. Závěsné houpačky seženete i ve variantách pro více lidí, jen vždy předem promyslete, zda je budete mít kam pověsit. Na druhou stranu na zahradě nepotřebujete rovnou a pevnou plochu.

Pokud chcete v houpačce pohodlně odpočívat i vleže, zvolte houpací síť nebo lehátko. V takovém případě ale potřebujete dva pevné stromy blízko u sebe, mezi které síť nebo lehátko natáhnete.

Materiál houpačky: kovové, dřevěné i ratanové

Pokud se rozhodnete pro volně stojící houpačku, musíte řešit materiál konstrukce.

Zřejmě nejoblíbenější jsou zahradní houpačky z kovu. Bývají levnější než dřevěné, navíc se o ně nemusíte starat. Při výběru kovové houpačky se zajímejte zejména o průměr nosných trubek, ideální je alespoň 50 mm, aby konstrukce byla pevná a dlouho vydržela. Důležitý je také kvalitní materiál, doporučit můžeme například ocel.

Vysokou odolnost kovu zajistí také vhodná povrchová úprava práškovým lakováním. Známým výrobcem kvalitních kovových houpaček je pro příklad značka Happy Green – její model STRIPY II patří k nejprodávanějším v Česku a Heuréka jej dokonce několikrát ocenila jako Produkt roku.

U dřevěných zahradních houpaček hodně záleží na použité dřevině. Borovice a smrk vás vyjdou nejlevněji, ale musíte je pravidelně ošetřovat. Lepší jsou v tomto směru severské dřeviny (například smrk či borovice z Finska nebo Švédska), kde rostou stromy pomaleji, jsou odolnější, pevnější a nevyžadují takovou údržbu. Houpačku můžete mít i z luxusní dřeviny jako mahagon nebo teak, o které se nemusíte starat skoro vůbec, ale zároveň si za ně připlatíte.

Samostatnou kategorii pak tvoří ratanové houpačky, které mají dřevěnou nebo kovovou konstrukci a ratanový sedák s opěradlem. Zvolit můžete variantu z umělého ratanu nebo přírodního ratanu, který se vyrábí z indonéských lián a je proto o něco dražší.

Ratanová houpačka s kovovou konstrukcí Happy Green CAPRI.
Ratanová houpačka s kovovou konstrukcí Happy Green CAPRI.

Hmotnost houpačky

Hmotnost zahradní houpačky je důležitá zejména pro její stabilitu. Na trhu nejčastěji seženete modely o hmotnosti v rozmezí 20–70 kg. Lehčí houpačky jsou méně stabilní a hrozí, že je na sebe někdo převrátí. Toto riziko snížíte tak, že houpačku postavíte na rovnou pevnou plochu, případně ji i ukotvíte k zemi.

Těžší houpačky jsou stabilnější a jen tak se nepřevrátí, ale pokud se tak stane, následky mohou být horší. Hmotnost houpačky promýšlejte i s ohledem na to, jak často ji případně budete přesouvat.

Velikost houpačky

Zahradní houpačky seženete ve velikostech pro dva, tři nebo čtyři dospělé lidi. Jeden člověk potřebuje pro pohodlné sezení 50–60 cm šířky, takže například houpačka o šířce 110 cm je ideální pro dva lidi. Důležitá je také hloubka sedáku, abyste neseděli jen na krajíčku. Velmi pohodlný je sedák od 45 cm výše.

Při výběru každopádně myslete na to, aby se vám houpačka na zahradu bezpečně vešla a měla zejména vpředu a vzadu dostatek prostoru na houpání.

Nosnost houpačky

Při přemýšlení nad nosností houpačky nesčítejte pouze hmotnost všech osob, které na ní mohou v jednu chvíli sedět. Zejména menší děti budou do houpačky velmi rády skákat a kinetická energie udělá svoje. Zvolte tedy houpačku s alespoň 10% rezervou.


Vybavení houpačky

Téměř všechny zahradní houpačky na trhu mají plátěnou stříšku s přesahem, která vás ochrání před krátkým letním deštěm. Co do výbavy se jednotlivé modely liší zejména kvalitou polstrování sedáku a opěrky nebo doplňky – někteří výrobci mají například v ceně i polštářky.

Některé luxusní modely houpaček pak nabízí konstrukci připomínající altánek, ve kterém si můžete zatáhnout moskytiéry a užít si během letních večerů dokonalé soukromí, aniž by vás otravovali komáři.

Jak vybrat zahradní houpačku: klíčové parametry

Další zajímavé články

Zahradní pergoly: které jsou cenově nejdostupnější a postavíte je svépomocí?

Pergola na zahradu nebo terasu vás vyjde na pár desítek nebo i několik stovek tisíc korun.... celý článek

Jak správně ukotvit a zabezpečit trampolínu?

Poskakování dětí a dospělých na trampolíně je skvělou zábavou a také náročnou fitness aktivitou... celý článek

Jak vyčistit bazén? Chce to správnou chemii!

Horké letní dny strávené ve vlastním bazénu jsou osvěžením a pohlazením pro tělo i duši... celý článek