10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak pečovat o stárnoucí pejsky

Naši psí kamarádi stárnou několikanásobně rychleji než my. Proto se dříve nebo později musíte připravit na život se psím seniorem. Abyste mu jeho důchod co nejvíce zpříjemnili, přinášíme tipy, jak o starého psího mazlíčka pečovat tak, aby se spokojeně dožil co nejvyššího věku. Dozvíte se také, jak poznat projevy stárnutí a v kolika letech se mohou začít projevovat první příznaky.


V kolika letech se z pejska stává senior?

Záleží, jak velké plemeno doma máte, protože každý pejsek stárne jiným tempem. Zatímco u velkých plemen psů se první příznaky mohou objevovat již po pátém roce věku, střední plemena přechází do seniorského věku kolem 7 – 8 roku. Nejmenší a trpasličí plemena mohou začít projevovat znaky stárnutí až po devátém roce.

Jak pečovat o stárnoucí pejsky

Jaké jsou typické projevy stárnutí u psa?

Ke stáří patří typické příznaky, které obvykle přicházejí pozvolna s narůstajícím věkem.

  • Zhoršení sluchu, stavu zubů a zraku – na očích se může objevit modrošedý povlak.
  • Šednutí a vypadávání srsti.
  • Snížená aktivita a zvyšující se hmotnost.
  • Bolest kloubů a páteře – horší chůze po schodech.
  • Více spánku, rychlejší únava.
  • Problémy s inkontinencí a citlivější zažívání.

Starším psům upravte jídelníček s ohledem na fyzickou aktivitu

Protože s přibývajícím věkem pejsek přirozeně ztrácí zájem o aportování, běhání i dovádění, a dlouhé vycházky do přírody pro něj mohou být náročné, začne obvykle nabírat na hmotnosti. V takové chvíli je třeba zpozornět a upravit krmení. V opačném případě by pes mohl začít nadměrně zatěžovat již tak opotřebované klouby a způsobit si tím řadu zdravotních komplikací.

Vybírejte kvalitní krmivo se sníženým obsahem tuku, na trhu najdete bohatou nabídku granulí pro psí seniory, které poskytují psům potřebné vitamíny, snadno se žvýkají a zároveň pomáhají udržet pejska v dobré fyzické kondici. Protože starší psi mohou častěji trpět průjmy a dalšími zažívacími obtížemi, dbejte na to, abyste mu podávali pouze kvalitní psí pamlsky bez cukru a v omezeném množství.

TIP! Podpořit správnou funkci jater a dalších vnitřností můžete pomocí vitamínů nebo třeba kvalitních olejů (např. z ostropestřce nebo lososa). Jejich podání však vždy nejdřív konzultujte s veterinářem, stejně jako použití speciálních veterinárních diet!

Udržujte ho ve fyzické i mentální kondici, ale pozor na přehnané nároky!

Aby pejsek vydržel v dobré fyzické i psychické kondici, je třeba jej pravidelně trénovat. Přestože již nezvládá dlouhé výlety jako za starých časů, věnujte mu čas a vyrážejte na pravidelné kratší vycházky do přírody – jejich délku přizpůsobte tak, aby se pejsek cítil komfortně a procházku si užíval. Rozhodně jej nepřetahujte, ať ho nebolí klouby nebo nemá problémy s dechem. Při procházkách trénujte naučené povely, které udrží mysl psa ve střehu – pokud má problém se sluchem, najděte společnou posunkovou řeč!

Berte ohled také na počasí – nenuťte starého pejska chodit na dlouhé vycházky v horkém létě, kdy má větší sklony k zadýchávání (plíce totiž postupně zmenšují svůj objem) a v zimě ho vybavte oblečkem pro psy, který zahřeje jeho staré klouby i páteř a zabrání prochladnutí.

Stejně jako tělo, je třeba trénovat i stárnoucí mysl vašeho pejska. Vlivem věku má mozek tendenci průběžně snižovat svou aktivitu, což může vést až ke psí demenci. Proto psa motivujte stále novými podněty, měňte trasy vycházek a trénujte jeho mysl i paměť psími hlavolamy, které jej nutí přemýšlet – motivací jsou schované pamlsky! Zkrátka přecházejte přehnaným stereotypům, které mohou psa zbytečně mentálně omezovat.

Pečujte o srst, zuby i klouby vašeho psího mazlíčka

Jako u každé živé bytosti, i u psů dochází s vyšším věkem k tělesnému opotřebení. Jedním z nejčastějších problémů je bolest zubů, které můžete předcházet pravidelným čištěním zubů a odstraňování plaku za pomoci kartáčku, dentálních hraček nebo dentálních pamlsků. Pokud začne pejskovi výrazně páchnout z tlamy, navštivte raději veterináře, který zjistí, zda je nutné provést dentální hygienu.

Co se týče srsti, může se stát postupem času matná, místy se mohou objevit lysiny nebo lupy. Jednou za čas pejska vykoupejte v kvalitním psím šamponu a pořádně vyčešte kartáčem (především v období přelínání srsti). Při této příležitosti zkontrolujte, zda se na těle neobjevují nové bulky. Pokud objevíte něco podezřelého, navštivte ihned veterináře. Může se jednat o klasické stařecké bradavice nebo tukové bulky, vždy je však třeba nechat nový útvar zkontrolovat profesionálem.

Častý problém, se kterým se potýkají především střední a větší psy, je artróza kloubů nebo spondylóza páteře, která má vliv na hybnost pejska. V takovém případě je třeba začít pravidelně podávat kvalitní kloubní výživové doplňky s kolagenem, který podporuje funkci chrupavky a látkou MSM, která účinně tlumí bolest. Současně musíte upravit režim pejska tak, abyste jej nepřetěžovali. Pokud mu chcete maximálně ulevit, můžete pravidelně navštěvovat psího fyzioterapeuta nebo mu dopřát masáž Dornovou metodou, která jej uvolní a odblokuje problematické partie.

Přizpůsobte mu domácí prostředí pro pohodlný a bezpečný pohyb

S omezenou hybností pejska bude pravděpodobně třeba provést pár úprav v prostředí, ve kterém se pohybuje. Problém mu může působit pohyb po kluzké plovoucí podlaze nebo kachličkách, proto se snažte prostor, kde se pohybuje, vykrýt běhouny, po kterých bude moci chodit bezpečně bez toho, aby uklouzl či upadnul.

Pokud býval pes zvyklý spávat s vámi v posteli, může mít problém do ní vyskočit a také z ní bezpečně seskočit – pořiďte mu tedy pohodlné psí rampy nebo schůdky, případně umístěte v blízkosti postele jeho oblíbený psí pelíšek, do kterého si pohodlně vleze a zároveň vám bude stále nablízku. Pro pejsky s kloubními problémy jsou ideální ortopedické pelíšky a matrace, které jim výrazně uleví.

Pozor na schody, které mu také mohou způsobovat potíže – snažte se jejich užívání co nejvíce omezit a pokud to není možné (např. v bytovém domě), při chůzi mu pomáhejte (např. nadhlečováním za postroj) nebo ho vezměte do náruče.

Myslete na pravidelné prohlídky u veterináře!

Ideálně jednou za půl roku byste měli s pejskem pravidelně navštívit veterináře, který zkontroluje jeho chrup, udělá mu krevní testy, jež mohou odhalit například nesprávnou funkci jater či ledvin, případně zkontroluje stav plic a dalších orgánů pomocí rentgenu. Díky tomu lze předejít řadě vážných zdravotních komplikací.

Věnujte věrnému parťákovi maximum času

Na závěr to úplně nejdůležitější – váš psí kamarád vás věrně provázel po celý svůj život a jistě jste zažili řadu nezapomenutelných a humorných dobrodružství. Neopomíjejte jej jenom proto, že už s vámi nezvládá udržet krok. Věnujte mu maximum času – hrajte si, mazlete se s ním a dopřejte mu mnoho společných vycházek – díky tomu jej udržíte v psychické pohodě a spokojenosti!

Další zajímavé články

Jak naučit psa poslouchat? Buďte důslední a trpěliví

Přivedli jste si domů štěňátko nebo staršího pejska z útulku a nevíte, jak začít s výcvikem? Nemusíte hned na cvičák... celý článek

Jak odnaučit psa štěkat a udržet dobré sousedské vztahy

Štěkot je základní komunikace psa, obranná a ochranářská reakce a často i důvod, proč si psa pořizujeme ... celý článek

Jak vybrat krmivo pro psa

Zdraví vašeho pejska výrazně ovlivňuje to, co jí. Vyberte mu proto krmivo, které mu bude svým složením nejlépe... celý článek