10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny
Záruka: 24 měsíců (IČ 24 měsíců) Kód: 35900179

Čajová zahrada Nepál Masala - ajurvédský černý čaj, Varianta: černý čaj 90g

Čajová zahrada Nepál Masala - ajurvédský černý čaj, Varianta: černý čaj 90g

Partnerský prodej - cenu dopravy určuje partner
Potřebujete po probdělé noci pořádně nakopnout? Vyzkoušejte naši čajovou směs Nepál Masala, která představuje jedinečnou kombinaci černého čaje a celé řady koření, z něhož za zmínku stojí třeba skořice, anýz, hřebíček, koriandr, pepř nebo kmín. Celý popis
169 Kč
Zboží od: Čajová zahrada
169 Kč
Získejte dopravu ZDARMA se
u zásilek od 299 Kč
S novou kartou za

22.5.2024 na výdejním místě
22.5.2024 - 23.5.2024 na vaší adrese

Popis

Jak se vaří čaj masala?


Pokud byste si chtěli připravit masalu za pomoci surovin běžně dostupných v obchodech, pak vězte, že potřebujeme speciální indické koření masala, které se u nás prodává v čajovnách nebo obchodech s kořením.


Příprava černého čaje – Masala


– do šálku o objemu 250 ml nasypeme 1 až 2 lžičky směsi;


– zalijeme vroucí vodou;


– louhujeme 3 až 5 minut;


– hotový čaj lze osladit cukrem či sladidly.


Alternativní příprava masaly – video


  1. Dáme vařit vodu a osladíme ji – použijeme zhruba jednu lžičku cukru na decilitr vody. 
  2. Když voda začne vřít, přidáme koření masala a jakýkoli hutný černý čaj - obojí po jedné lžičce na decilitr vody. 
  3. Vaříme jednu minutu, potom přidáme mléko v poměru 1:1 až 1:2 k množství vody. 
  4. Necháme vzkypět, odstavíme a scedíme.

 


Černý čaj jeho historie a zpracování


Černý čaj (občas také zvaný červený čaj) – přestože tyto plně fermentované čaje nejsou v Číně příliš oblíbeny, jejich hlavní druhy jsou mistrovskými díly. I levnější sorty nás příjemně překvapí pěkným vzhledem, svědčícím o dokonale provedené sklizni a zpracování čaje. Některé čaje z této skupiny se vyrábějí pouhých padesát let (např. čaj Yunnan) zatímco jiné jsou známy od 17. století. Nicméně je nutno předpokládat, že tento typ čaje je Číňanům znám přinejmenším stejně dlouho jako vícenásobně fermentované čaje typu Pu Erh, (tj. zhruba od 7. století n. l.), ale patrně jim příliš nelahodil.


Černý čaj je, jak již bylo zmíněno, fermentovaný a oolong je polo-fermentovaný. Po sklizni se listy nechají „zvadnout“, tedy částečně usušit, a to podle stylu buď na slunci, nebo ve stínu. Pokud lístky nejsou částečně vysušeny, nelze je svinout. Enzymatické procesy probíhají pravé během tohoto vadnutí. Nejlepší čaje jsou proto ty, u kterých vadnutí proběhne díky suchému počasí během několika hodin. „Deštivé čaje“, které vadnou pomaleji, nejsou tak oblíbené. 


Když jsou svinuty, jsou čajové lístky rozprostřeny na vlhkém a studeném místě k fermentaci, tedy k další oxidaci. Účinky obou fází oxidace se od sebe výrazně liší. Patrně proto, že po svinutí jsou oxidaci vystaveny i další složky listů, například esenciální oleje. Právě proto nesmí být lístky určené k výrobě černého čaje či oolongu před svinutím „usmrceny“, jako je tomu v případě lístků určených pro čaj zelený.